Jaka klatka dla gryzoni będzie najlepsza dla chomika?

klatka dla gryzoni

 Chomik jest w dalszym ciągu najczęściej kupowanym zwierzątkiem dla dziecka. Kilkulatek jest w stanie dobrze zająć się swoim pupilem, gdy ma do tego odpowiednio przygotowane warunki. Najważniejszym elementem, które trzeba kupić jeszcze zanim chomik zjawi się w domu, jest klatka dla gryzoni. Dobrana rozmiarem do rodzaju zwierzaka, ilości zamieszczonych tam akcesoriów pozwoli na dogodniejszą opiekę. Chomik z większą ilością wolnej przestrzeni będzie czuł się lepiej, musi mieć też dobry dostęp do wody i pożywienia.

Z jakich materiałów klatka dla gryzoni?

W pokoju dziecka taka klatka dla gryzoni musi być umieszczona w miejscu, do którego dziecko będzie miało dobry dostęp, nierzadko jest to niska szafka czy komoda. Chomik powinien mieć spokój i ciszę, dlatego lepsze okażą się obszary położone daleko od drzwi czy okien. W sklepach zoologicznych można zauważyć różnego rodzaju klatki, wykonuje się je coraz częściej z materiałów trwałych, takich, które zwierzę nie jest w stanie zniszczyć, nawet jeśli będzie je gryzło. Na rynku obecne są na przykład klatki:

  • metalowe, 
  • plastikowe,
  • szklane.

Korzystnie jest postawić albo na klatki metalowe, albo plastikowe, mają one większą cyrkulację powietrza, zamykane są też z każdej strony, dlatego zwierzę nie jest w stanie z nich uciec.

klatka dla gryzoni

Jednopoziomowe czy wielopoziomowe klatki?

 Nierzadko chomiki kupowane są w parach, w takim przypadku jednopoziomowe klatki nie są w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości miejsca dla kilku zwierzaków, wszystkich potrzebnych do ich funkcjonowania akcesoriów. Klatki dla gryzoni muszą mieć wolną przestrzeń dla poidełka, zabawek, różnego rodzaju tuneli, hamaków, tego wszystkiego co jest w stanie urozmaicić czas chomikowi.