Żarówki. Zasada działania i ich właściwości

lampa kula

Co to jest żarówka i dlaczego jest lepsza? Czym różni się od żarówek żarowych i LED? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania. Wyjaśnimy szczegółowo zasadę działania, cechy, zalety i wady żarówek.

Żarówka w lampie LED: co to jest?

lampy kuleCzym dokładnie jest żarówka? Jest to lampa LED specjalnego typu, która wyglądem bardzo przypomina lampę żarową. Ma taką samą przezroczystą szklaną żarówkę, ale w środku nie ma wolframowego żarnika, tylko diody LED o specjalnej konstrukcji, które wyglądają jak żarniki. Stąd nazwa „filament”, co w języku angielskim tłumaczy się jako „włókno”.

Gdy lampy kule są wyłączone, żarówki żarowe można łatwo odróżnić od LED po kształcie i charakterystycznym żółtym kolorze żarników LED, ale gdy lampa jest włączona, różnice nie są już tak oczywiste. Pomimo dużego podobieństwa, żarówka filamentowa jest znacznie lepsza od żarówki pod względem wydajności i bardziej wydajna od konwencjonalnej żarówki LED.

Samą lampę nie ciężko znaleźć, ponieważ w sklepie SFMeble możemy zamówić lampy kule przez interneto do domu.

Budowa żarówki

Konstrukcja żarówek filamentowych łączy w sobie sprawdzone elementy żarówek z nowoczesną technologią LED. Główne części żarówki pokazane są na poniższym rysunku.

Szklana, szczelna, przezroczysta żarówka występuje w różnych kształtach. W seriach lamp dekoracyjnych szkło ze specjalną powłoką może być użyte do stworzenia bardziej miękkiego, cieplejszego odcienia światła.

Bańka wypełniona jest gazem obojętnym, zazwyczaj helem, który szybko przekazuje ciepło generowane przez diody LED do ścianek bańki. Ciepło jest rozprowadzane równomiernie po powierzchni żarówki i odprowadzane do otoczenia. Ponieważ powierzchnia bańki jest wielokrotnie większa od powierzchni żarnika LED, nie nagrzewa się ona do temperatury wyższej niż 50-60°C.

Żarnik LED

Włókno jest wykonane w technologii Chip-on-Glass (COG), która jest wykorzystywana przy produkcji wyświetlaczy do urządzeń mobilnych. Składa się ona z szafirowego podłoża, na którym ułożono szereg kryształów LED. Dzięki przezroczystemu podłożu światło diod LED rozchodzi się we wszystkich kierunkach.

Zewnętrzna strona żarnika pokryta jest specjalną substancją – luminoforem, który nadaje żarnikowi pożądaną barwę świecenia (temperaturę barwową). Dla serii lamp dekoracyjnych, żarniki są produkowane w różnych kształtach, np. w formie łuków lub spiral.