Czym się kierować wybierając drzwi prysznicowe?

drzwi prysznicowe

Wybierając kabinę prysznicową należy zwrócić uwagę na to jakie drzwi ma zamontowane. To ważne, ponieważ to właśnie drzwi mają największy wpływ na komfort korzystania z prysznica, a także na wystrój całego wnętrza. Źle dobrane mogą nie tylko zepsuć wygląd łazienki, ale nawet wpływać na bezpieczeństwo osób korzystających z kabiny. Jakie są rodzaje drzwi prysznicowych i na które z nich warto się zdecydować?

Podział drzwi ze względu na sposób otwierania

Drzwi przesuwne, czyli montowane na specjalnych rolkach umożliwiających przesuwanie ich po dostosowanej do tego prowadnicy. Większość dostępnych na rynku modeli można bez trudu wypinać, co z kolei umożliwia dokładne czyszczenie nawet w trudno dostępnych zakamarkach. Ten rodzaj drzwi prysznicowych jest bardzo często wybierany przez konsumentów, ponieważ jest efektowny, a także dobrze sprawdza się w każdej łazience, niezależnie od jej wielkości.

Drzwi uchylne, czyli takie, które są montowane na zawiasach, podobnie jak klasyczne drzwi Dostępne są modele jedno oraz dwuskrzydłowe, obydwa rodzaje umożliwiają swobodne wejście do kabiny prysznicowej. To wygodne rozwiązanie, jednak dobrze się sprawdza tylko w przypadku większych łazienek, konieczne jest bowiem zapewnienie odpowiedniej przestrzeni w okolicy prysznica.

Drzwi harmonijkowe, czyli składające się z kilku części. Zaletą tych kabinowych drzwi prysznicowych jest łatwość montażu oraz fakt, że nie zajmują dużo miejsca. Ich główną wadą jest szczelność dużo mniejsza niż w przypadku opisanych wcześniej rodzajów. Dodatkowo dokładne czyszczenie drzwi harmonijkowych jest utrudnione, a to ze względu na sporą liczbę elementów, które się na nie składają.

Jaki materiał drzwi prysznicowych wybrać?

Kabinowe drzwi prysznicowe mogą mieć wypełnienie szklane lub wykonane z tworzywa sztucznego. To pierwsze charakteryzuje się dużą trwałością. W przypadku tworzywa sztucznego trzeba liczyć się z możliwością szybszego zarysowania lub pęknięcia drzwi prysznicowych, jednak jest to rozwiązanie dużo tańsze od szklanego.